Co powinieneś wiedzieć o olejowaniu parkietu?

 

Co powinieneś wiedzieć o olejowaniu parkietu?

Drewniana podłoga to ponadczasowe rozwiązanie, które przydaje szyku w każdym domu czy mieszkaniu. Bardzo trwałym materiałem służącym do wykonywania podłóg jest parkiet. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości środków ochronnych jego powierzchnia może pozostać w niemal idealnym stanie przez wiele lat. Preparatami najczęściej stosowanymi do zabezpieczania parkietu są wosk, lakier oraz olej. Przyjrzymy się bliżej metodzie jaką jest olejowanie.

 


 

Niepowtarzalny wygląd parkietu

Parkiet olejowany jest bardzo miły w dotyku, daje realne wrażenie obcowania z naturą, ma bardzo ciepłe odcienie i głęboki kolor. Olej wyraźnie podkreśla strukturę i szlachetność podłóg. Powierzchnia olejowana nie elektryzuje się, nie ma tłustego filmu i co bardzo ważne – nie jest śliska. Ponadto, sam preparat nie tylko zabezpiecza powierzchnię parkietu, ale również odżywia go, ponieważ wnika w głąb materiału i go impregnuje. Olejowanie jest skutecznym zabezpieczeniem przed kurzem, wilgocią i plamami.

 

Decydując się na wykorzystanie tej metody zabezpieczającej parkiet, należy pamiętać o trzech bardzo ważnych zasadach:

 

Temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w granicach 12-25°C (samo drewno najlepiej, aby miało temperaturę 18-23°C)

 

Wilgotność powierzchni olejowanej nie może przekraczać dziesięciu procent

 

Pracę należy wykonywać przy dobrej wentylacji

 


 

Jak wygląda cały proces olejowania parkietu i o czym należy pamiętać?

Olejowanie parkietu przeprowadza się na suchej, gładkiej i dobrze odczyszczonej powierzchni. Mamy wtedy gwarancję, że preparat w każdym miejscu będzie wchłaniany równomiernie. W przypadku nowej podłogi proces ten można wykonać co najmniej po siedmiu dniach od czasu jej ułożenia, aby zyskała ona wilgotność i temperaturę otoczenia. Po tym czasie można przystąpić do cyklinowania (najlepiej przy użyciu szlifierki oscylacyjnej). Kolejnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni z pyłu za pomocą odkurzacza, którego końcówka wykończona jest miękkim włosiem. Następnie można przystąpić do olejowania. Preparat można nakładać z pomocą pędzla lub wałka, ważne, aby był on rozprowadzany równomiernie, wzdłuż słojów. Ostatnią czynnością jest polerowanie. Należy je wykonać za pomocą flanelowych ściereczek lub maszyny polerskiej po wyschnięciu podłogi. Meble i akcesoria można wnieść nie szybciej niż po 48 godzinach.

 

 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.